Jaká zvířata jsou na zahradě užitečná
Ať se nám to líbí, nebo ne, naše zahrada je živý ekosystém. A jako takový se neustále mění. To v tomto případě znamená, že ji budou navštěvovat i živočichové nejrůznější velikosti, od malých savců přes žížaly až po hmyz. Samozřejmě, zdaleka ne všechny jsou pro naši zahradu prospěšné, avšak některé druhy mohou naší zahradě jen pomoci. A je dobré vědět, které z nich bychom měli vítat, a kterých se naopak snažit zbavit.
Za jednoho z větších škůdců našich zahrad je považován bezpochyby krtek. Ten je známý tím, že vyhrabává díry, především pak na záhonech, čímž ničí zde pěstované plodiny. Je tedy pochopitelné, že jej zahrádkáři příliš nemají rádi. Navzdory tomu je však prospěšný – provzdušňuje půdu, což v konečném důsledku nakonec rostlinám prospívá. Navíc se živí drobným hmyzem a larvami, které by jinak mohli našim plodinám škodit.
Dalším poměrně častým návštěvníkem jsou včely. Ty jsou většinou vítané coby opylovači, a je pravdou, že jsou z nich ti nejznámější. Celkově jsou tyto prospěšné, a není důvod se jich snažit zbavit. Navíc obvykle nejsou agresivní, a pokud nejsou provokovány či ohrožovány, člověka si obvykle nevšímají. Navíc k píchnutí se uchylují až v nejzazším možném případě, neboť pro ně znamená rozsudek smrti.
Poněkud kontroverzní jsou zde housenky, a není divu. Ty se totiž živí listy, včetně listů zeleniny, kterou pěstujeme na záhoně. Na druhou stranu se z nich však stanou motýli, kteří naopak působí jako opylovači. Je tedy jasné, že bychom je měli tolerovat, avšak pouze v omezeném množství. To, že máme rádi motýly, neznamená, že si musíme nechat sníst úrodu.
Je tedy jasné, že na zahradě se toho děje mnohem více, než bychom si mohli myslet. Obvykle je vhodné do těchto vztahů mezi jednotlivými druhy příliš nezasahovat, avšak pokud se některý z nich přemnoží, neměli bychom váhat. Jinak totiž můžeme o produkty naší práce velmi snadno přijít.