Proč jsou globální změny klimatu tak nebezpečné
V posledních letech se na nás valí ze všech stran informace o globálních změnách klimatu. Čteme o nich v novinách i na internetu. Tyto články mají většinou velmi alarmistický tón a slibují v podstatě peklo na zemi, pokud okamžitě nezačneme něco dělat s emisemi skleníkových plynů.
I to je možná jeden z důvodů, proč někteří lidé nevěří, že následky mohou být tak drastické. Koneckonců, slibuje se konec života, jak jej známe, často i částečné či úplné vyhynutí lidské rasy. Je proto dobré se podívat na to, jak moc jsou tyto scénáře reálné. A abychom to zjistili, musíme se nejprve zabývat následky, jaké budou globální změny klimatu mít.
V první řadě je to samozřejmě zvýšení celkové teploty Země. To by se na první pohled nemuselo zdát jako něco špatného – koneckonců, většině rostlin spíše svědčí teplejší klima. Mimo jiné by to mohlo znamenat i to, že budeme moci pěstovat středomořské plodiny i v našich podmínkách, což zní dobře. Avšak, jak už to tak bývá, není to až tak jednoduché.
Jistě, je pravda, že za vyšších teplot je fotosyntéza účinnější, to však platí pouze do určité míry. Pokud teplota přesáhne určitou hranici, která je u valné většiny rostlinných druhů okolo 40 stupňů Celsia, fotosyntéza se zastavuje. Rostlina tedy nebude růst, a namísto toho odumře. Jaké to bude mít následky pro produkci potravin, si lze velmi snadno představit.
K tomu musíme přidat i změnu rozdělení srážek. Ty budou padat především v zimním a jarním období, zatímco podzim a především léto budou převážně suché. Znamená to, že naprostá většina vláhy spadne mimo vegetační období, tedy ve chvíli, kdy ji rostliny nemohou zužitkovat. Bude tedy nutné umělé zavlažování, což rozhodně není nic snadného, ani levného. Je jasné, že ceny potravin půjdou vzhůru.
Toto jsou jen některé příklady z toho, co nás v budoucnu s největší pravděpodobností čeká. A je to něco, co nikdo z nás nechce. Proto bychom se tomu měli společně postavit, dokud je ještě čas.